Genel · kısa threadler

Yaramazlık

Çocuğun oyunlarda ortaya koyduğu temsilin bu arkaik ve simgesel biçimleri başka bir ilkel mekanizma ile ilişkilidir. Oyunda, çocuk konuşmak yerine hareket eder. Kelimelerin yerine —aslında düşüncelerin yerini alan- hareketi koyar. Yani, “yaramazlık yapmak” onun için son derece önemlidir. Freud, “From the History of an Infantile Neurosis” [“Bir Çocukluk Çağı Nevrozu Geçmişinden”] başlıklı çalışmasında şöyle yazar:

“Nevrotik çocuğun kendisiyle gerçekleştirilen bir analiz, tabii ki daha güvenilir görülür, ancak veri olarak zengin olamaz; çok sayıda kelime ve düşüncenin çocuğa söylenmesi gerekir ve yine de en derin tabakaların bilinçliliğe ulaşamadığı ortaya çıkabilir1“.

Eğer çocuk hastaya erişkin analizi tekniğiyle yaklaşırsak, derin seviyelere ulaşamayacağımız oldukça kesindir ve analizin değeri ve başarısı erişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da bu seviyelere ulaşmaktır. Ancak, eğer çocuk psikolojisinin erişkinlerden nasıl farklılaştığını dikkate alırsak -çocuklarda bilinçdışı hâlâ bilinç ile yakın temastadır ve en ilkel itkileri çok karmaşık zihin süreçlerinin yanı sıra çalışmaktadır- ve eğer çocuğun ifade şeklini doğru şekilde kavrarsak, bu olumsuzluklar ve çekinceler yok olur. Bu şekilde erişkinler kadar derin ve kapsamlı bir analizi çocuklarla da yapabilmeyi umabiliriz. Hatta aslında daha fazlasını. Çocuk analizinde, erişkin analizinde çoğu zaman sadece yeniden kurgulayabildiğimiz, ancak çocuklarda kendini doğrudan temsillerle gösteren saplanmaları ve deneyimleri geri getirebiliriz2.

1 (S.E 17, s. 8)

2 İlk Dönem Analizleri tam olarak psikanalitik terapi için en verimli alanlardan birini sunar, çünkü çocuk doğrudan bilinçdışını temsil etme yeteneğine sahiptir ve böylelikle sadece etkili bir duygusal boşalma yaşamakla kalmaz, aynı zamanda analizinde başlangıç durumunu da yaşar. Böylece yorumlama yardımıyla saplanmaları hatırı sayılır şekilde çözümlenebilir.

Melanie Klein – Çocuk Psikanalizi (sf. 32 – 33)

Çeviren – Ayşegül Demir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s