mansplaining

l’enfer

Sen de mi Bowlby ne buluyorsunuz su winnicott'ta anlamadim gitti.

Winnicott: playing etc.

Me:

Playboy Bunny GIF

Simdi bir sey hatirladim. Atari salonunda oyun oynarken bana sahte diye lakap takmislardi. Guya basketbol oyununda zamana oynayarak yenmeye calismak sahtekarlikmis. Neyse sahtekar sahtekar en sonunda lakabim 'sahte' olmustu o ortamda. Simdi Winnicott'un sahte benligi anlamlandi.

What The Hell Does That Mean Stan Marsh GIF

Only through playing the individual discovered his false self. 😎

Winnicott'un asil sahtekar olduğu haset yok demesinden de anlaşılıyor. Yedi büyük gunah arasina bile girmis bir sey nasil insanda yok olabilir ya? Dinler ve felsefeler eskiden psikolojiydi. Kendi istedigin cocugu bebegi sıfırdan yetistirmek icin haseti ortadan kaldiramazsin.

Atari oyununa dönersek oyunlarda strateji kurmayı zamanında hamleler yapabilen birine yenilen kisiler elbette haset edeceklerdir. Ne edeceklerdi? Winnicott hayatında rekabetci bir oyun oynadı mi acaba çok merak ettim ya.

Yeterince iyi ebeveynlikle genc annelerin sevgilisi olmak kolay. Cocuk doktoru olabilir. Bu muayene parasini cocuktan aldigini gostermiyor. Elbette anneleri rahatlatici soylemlerini kuram gibi gösterecektir. Zaten kotu ebeveyn olan klein bu numaralari yemedi bence.

“Yayınlanmamış otobiyografisinde Klein, babasının bir hikayesini anlatıyor. Genç bir adamken kolera salgınında doktorlara yapılan bir çağrıyı yanıtladı. Diğer doktorların pencerelerde durduğu yerde, kulübelere girdi ve kolera hastalarını diğerleri gibi tedavi etti. Bu, Klein’ın kendi çalışmaları için bir alegori olarak okunabilir: Başkalarının yorumlamaktan korktuğu yerde, Klein en korkutucu ve rahatsız edici materyali diğerleri gibi yorumladı. Zor hastalarla çalışmaktan kaynaklanan kaygılar karşısında başkaları tekniklerini değiştirirken, Klein kendi tekniklerini değiştirmeyi reddetti.

“Hasetli kişi, haz ve memnuniyet görüntülerinden sıkıntı duyar. Ancak başkalarının sefaleti huzur verir ona. Bu yüzden hasetli kişiyi tatmin etmeye yönelik her türlü çaba nafiledir.”

Melanie Klein

Heykel: https://www.instagram.com/ronitbaranga/

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s