Erich Fromm

“Ama Horney daha fazla baskı yaptı ve sonunda AIP Fromm’un öğretmenlik ayrıcalıklarını tamamen kaldırdı. New York Psikanaliz Enstütüsü’nün kendisine yaptığı şeyi o da Fromm’a yapmıştı. Kendisini Freudyen ortodoksluğun başlıca alternatifi olarak gören Horney, amatör analistlere sert sınırlamalar getirerek eski sevgilisini kısıtladı.”

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

***

"Mead grubu neo-Freudyen psikanalistlerle iç içe geçerken, Fromm, Sullivan, Kardiner ve Sapir hiç olamayacakları kadar feminist oldular."

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

***

"Kendisi hakkındaki olumsuz düşünceleri ve basitlik hissi çocukluğundan beri Horney'i rahatsız ediyordu. Cinsel zaferler, genç ve arzu edilir olduğu konusunda ona moral verirken, genç psikanaliz adayları da kıdemli ve ünlü bir analistle yatmakta mesleki bir avantaj görüyorlardı."

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

***

“Adorno Fromm’u, Yahudi peygamberlik geleneklerine uzun zamandır olan ilgisi ve Hasidik kültüre olan sevgisi nedeniyle fazlasıyla “profesyonel bir Yahudi” olarak tanımlıyordu. Son olarak Adorno Fromm’u, Marks ile derinlemesine mücadele edemeyen ve Marks ve Freud’un çok üstünkörü bir sentezini yapan “duygusal” bir sosyal demokrat olarak nitelendiriyordu. Bu noktada hala kendine güveni olmayan Fromm, görgü kurallarını bir tarafa bırakıp Adorno’yu “fikri ve söyleyecek bir şeyi olmayan, şişinen laf ebesi” diye adlandırdı.”

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

***

"Gerçekten de Sachs Freud'un yakın meslektaşları için de en az ihtilaflı olanı ve en az soru soranıydı, klinik ortam dışındaki tek ilgisi olan sanatın psikanalitik yorumlanması hariç her konuda Freud'un fikirlerini tekrarlardı.

Pekora Houshou Marine GIF

Sachs, Fromm'un kendisine karşı "olumlu aktarım" yaptığını, çünkü her seanstan önce, küçük antrede paltosunu Sachs'ınkinin yanına astığını söylüyordu."

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

Castiel Supernatural GIF

***

"1866'da doğan Georg Groddeck psikanalistti ve Baden Baden kaplıcalarının yakınlarında Marienhohe Sağlık Merkezini yönetiyordu. Psikanaliz terapisinin bir parçası olarak terapötik masaj uyguluyordu ve Freud onun sezgilerinin destekçisiydi."

Scottish Massage Scottish GIF

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

***

"Fromm çoğu zaman partnerine sadık gibi görünse de, genellikle uzun süreli bir ilişki sona doğru yaklaşırken başka kadınlarla görüşmeye başlayarak ilişki sürekliliğini garantiye alıyordu. Dunham ile ilişkisini tutkulu bir seks ilişkisinden daha fazlası olarak görüyordu."

Sevgi Peygamberi
Erich Fromm
Lawrence J. Friedman

***

yazdıklarının bazılarını okudum ve sana laflar hazırladım.

Nude Academy

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: