mansplaining

solid

Penisin Sadistik Tümgüçlülüğü

Erkek çocukta dışkı ve düşüncelerin tümgüçlülüğü kısmen penisin tümgüçlülüğü üzerine yoğunlaşmıştır., özellikle dışkıların tümgüçlülüğü kısmen penisin tümgüçlülüğü ile yer değiştirmiştir. Hayalinde kendi penisi doğuştan yıkıcı güçlere sahiptir ve onu yiyip bitiren ve öldürücü hayvanlara, ateşli silahlara ve bunun gibi şeylere benzetir. İdrarının tehlikeli bir madde olduğuna inancı ve zehirli ve patlayıcı dışkılarını penisi ile eşleştirmesi penisini sadistik eğilimlerinin yönetici organı yapmasına doğru gider. Dahası, belirli fizyolojik süreçler penisin gerçekte görünümünü değiştirebildiğini gösterir ve o bunu tümgüçlülüğün bir kanıtı olarak alır. Böylece erkeğin etkinliği ve kaygıyı denetim altına alması için temel bir önemi olan penisi ve tümgüçlülük hissi birbirine bağlı hale gelir. Çocuk analizinde penisin bir “sihirli değnek” olduğu, mastürbasyonun sihir olduğu ve ereksiyon ve boşalmanın1 penisin sadistik güçlerinin muazzam şekilde artması olduğu şeklindeki düşüncelerle genelde karşılaşırız2.

1 Krş. Abraham, ‘Ejaculatio Preacox’ (1917)

2 “Beitrage zur Analyse dees Sadismus und Masochismus” [“Sadizm ve Mazoşizm Analizine Katkı”] (1913) isimli makalesinde Federn aktif sadizm olgusunun erkekte nasıl ortaya çıktığını tartışmış ve “canlanmış aktif erkek organının, simgesel temsilin önemli olduğu bilinçdışı mekanizmalar tarafından sadizme dönüşmüş olduğu, ya da daha doğrusu, bu öğe den çıkan eğilimlerin sadistik arzulara dönüşmüş olduğunu” ortaya koymuştur. “Aynı zamanda zaten çocuklukta gözler önüne serilmiş tüm aktif eğilimler tekrar harekete geçirilmiş hale gelir.”

Melanie Klein – Çocuk Psikanalizi

***

***

“From this it follows that a single such being with its object completes the world as representation just as much as the millions in existence do: and if this single representing being were to disappear, the world as representation would no longer exist.”

😱
😄

Arthur Schopenhauer – The World as Will and Representation

***

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s