Gelenekler

Meslek seçerken pişman olduğum şeylerden biri şuydu ki, zamanında trde 3k sayısal sıralamam vardı. O zamanların düşüncesi ile ya tıp yazmak lazımdı ya da mühendislik. Bu 'lazımlık'ların dönemin dersane hocalarının puan boşa gitmesin diye beni düşünür gibi yapıp kendi

reklamlarını düşünerek bir yönlendirmesi olduğunu düşünüyorum. Fizik ve temel bilimlere olan eğilimimin de Oktay Sinanoğlu gibi bir kişinin 'Türk Aynştaynı' adlı kitabı önerilerek ketlendiğini. Odtü'ye gittiğimde lisede başarılı olmamış düz lise mezunu biri ile karşılaşmıştım.

Kendisi odtü fizikte okuyordu giriş puanı da düşüktü o zamanlar ve anlattığı şeylerden biri üniversitede başarılı olmaya başlaması hatta Bilkent Fizik Laboratuarında lazer deneyleri bile yapmasıydı. Kendi sorumluluğunu alsaydın diyenler olabilir.

Özel okulda okuyan şehirlilerin aldığı bireysel sorumluluk ile kasaba okulunda, askeri düzenle, dayakla büyümüş bir kişinin aldığı sorumluluk bir olmuyor maalesef. Ailenin sorumluluğu ile bireyin sorumluluğu da bir olmuyor.

Hababam sınıfı filmindeki saf köylü Ahmet'in zengin çocuklara posta koyduğunu izlerken ben duygulanıyordum. Sonradan anladım ki başka çocuklar Ahmet'e daha en baştan götleriyle gülüyorlarmış.

Üniversitede de benim gibi öğrencilere akademisyenlerin ve ayrıcalıklıların götleri ile güldüklerini çok sonradan anladım.

Unvanınızı saklıyorsunuz, 'benliğinizi' öne sunuyorsunuz diye kendinizi bir bok sanmayınız, zira ayrıcalık da kişilik gibi kişinin kendisine zor görünür.

Ben hala daha önce 3 yıl psikodinamik terapi almama rağmen, EMDR terapisinde yediğim dayakların travmalarını çalışıyorum. Bu terapinin parasını da bana dayak atan öğretmenler ve korudukları zorbalar değil ben kendim ödüyorum.

Fiziksel zorbalık tabi ki öğrencinin yaşı büyüdükçe yerini sözel zorbalığa bırakıyor.

20 yaşında adamı ellerinle dövemesen de Avrupa yakasındaki kadın gibi başka şeylerinle dövebilirsin. Tabi ki kime gücün yetiyorsa.

Bazılarının gücü sadece öğrencilerine yetiyor sanıyorum.

Elbette Hegel'in nazik götüne saygı duyan felsefi gelenek yerine, Schopenhauer'ın kendi götüne güvenen felsefi geleneğine sahip çıkanlar da vardır.

Nude Academy

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: