Expert knowledge

"It was indeed sad to realize that in the BPAS at that time we had Anna Freud, who had expert knowledge of children in the latency period; Melanie Klein, who had set her sights on very young children, trying to analyse them and so had a lot to give;

Winnicott, who had so much experience to share, gained from his clinic; and then there was John, who had also gained much experience in Child Guidance Clinics and his research on mother–child relationships. They were all giants in their own particular way.

Yet they seemed so often to be either at odds with each other, or indifferent to each other’s work. They never seemed to share experiences or exchange information.”

***

Klein was ‘trying’ to analyse them, Anna Freud had ‘expert’ knowledge. 😄

***

Does anyone have a text where Otto Kernberg -who is known for his criticism and expertise about pathological narcissism- writes self-criticism about his own work?

***

What if Freud's words about 'biographers' were a cry for help?

Luke Skywalker GIF by Star Wars

***

Lgbti’nin sorunlarını dile getirenleri başka sorun mu kalmadı diye ‘eleştirenler’, hangi sorununuzu dile getirirseniz getirin, daha önemli sorunlarımızın olduğunu söyleyeceklerdir. Bu sık kullanılan bir susturma retoriğidir. Eleştiri değildir.

***

Freud’un bilim insanı olduğunu savunan birinin; kimin ‘paranoid’ kişiliğe sahip olduğunu, kimin ‘bağımlı’ kişiliğe sahip olduğunu, kiminin ‘narsisist’ kişiliğe sahip olduğunu söylemesinin benim açımdan bilimsel bir değeri yoktur.

***

Belki de Freud, Rafael tablosunda gökyüzünü gösteren Platon gibi, Bowlby ise yeryüzünü gösteren Aristo gibiydi. Freud bildiği kadarı ile mitolojiyi ve -anlamak için fazla aptal olduğu- fiziği birleştirmeye çalıştı ama nafile. Fizik, yalanlar ile anlaşılmaz, çalışmanız gerekir.

Nude Academy

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: