Son dakika gelişmeleri

Chomsky’nin bana göre birden fazla yüzü var. Benim için önemli olan kısımları Universal Grammar kısımları, yaratıcılığı ve öğretmenliğidir. Chomsky’nin “language acquisition device”‘ını kabul ediyorum fakat “rhetoric device”ını kabul etmiyorum. “Rhetoric device”ının zaten bana hitaben yazılan yazılar veya konuşmalar olmadığını düşünüyorum. Örneğin George Orwell’i kullanarak birilerine cevap vermesi kaynak-mesaj-alıcı kaynak açısından benim alıcı konumda olduğum mesaj değil. Chomsky bana göre Orwell’i bir “rhetoric device” olarak kullanıyor. Neyin demokrasi olduğunu anlamam için buna ihtiyacım yok.

Arendt’e gelince, Arendt’i okumama gerek olmadan zaten antisemit, zionist veya nazi sempatizanı olmayacağımı kendimden biliyorum. Plato’nun veya Nietzsche’nin de Arendt tarafından “rhetoric device” olarak kullanıldığını düşünüyorum. Benim felsefeye bakışım acaba Plato’nun öğrencisi, arkadaşı, sevgilisi şu bu olsaydım ne olurduya göre çalışıyor. Acaba benim fikirlerimi “Plato’ya dayandırmazsam insanlar beni dinler mi”, “Aristo’ya dayandırırsam insanlar beni dinlemez mi”ye göre çalışmıyor.

Kendi kapasitemin de farkındayım, her zaman yanılır olabileceğimi de biliyorum. Zaten yanılabilir olduğunu kabul etmeyip kendi ikna olduğu görüşü başkalarına doğrudan ikna yoluna gidenleri okumayı da dinlemeyi de kesiyorum.

Yoksa Plato’nun felsefe kralı şeklindeki heykelini Sappho’ya ödünç verdiği ve bir türlü geri alamadığı veya heykelin altın’ı üstüne getirdiği, felsefe kazanının doğurmadığı falan filan subtextleri ile fıkralar, fabllar yazmak kolay. Çok aklıma geliyor bu tür şeyler ama artık öyle bir noktaya geldim ki sadece okumaya değer şeylerimi seçmiyorum, yazmaya değip değmeyecek şeylerimi de seçiyorum.

Yeteneğime inananlardan kişilerden biri Camilla Howalt oldu ve beni gerçek hayatta tanıyan insanlar arasında da var bu tür kişiler.

Engin

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: