Son saniye gelişmeleri

Saniye, Uluslararası Birimler Sistemine (SI) (Fransızca: Système International d’unités) göre en düşük enerji seviyesindeki (ground state) Sezyum-133 atomunun (133 Cs atom çekirdeği) iki hyperfine seviye arasındaki geçiş radyasyonunun 9.192.631.770 periyoduna karşılık gelen süredir, (13. CGPM, 1967). 1997 deki CIPM toplantısında bu tanımın durağan ve 0 K termodinamik sıcaklıkta Sezyum atomu için geçerli olduğu onaylandı. Değişkendir.

Etimoloji

Sözcük, kökenini Arapça “iki” sayısı olan “isnân”dan almaktadır. Bunun nedeni ise Biruni’nin zaman birimlerini adlandırırken sayısal sıralamalar kullanmasıdır (örneğin, “salise” de “üç” anlamındaki “selâse”den gelmektedir).”

https://www.wikiwand.com/tr/Saniye

***

Peter Gay ve Paul Roazen bana göre uzaktan uzağa yastık savaşı yapıyorlardı. İkisinin de yılanın başının kim olduğunu bilmemelerine imkan yok bunu geçelim ikisi de psikoloji ile ilgili değiller. Yalan söylediklerini düşünmüyorum ama doğrunun hepsini söylediklerini de düşünmüyorum.

Freud için şu anda Henri F. Ellenberger’in söyledikleri ile yetineceğim. İşi Marx’a, Engels’e, Arendt’e şuna buna bağlamaya zamanım da yok gerek de yok.

Asıl anlatmak istediğim şey şu:

Benim için kişilik psikolojisi terimlerinin “paranoid atmosfer, narsisistik gratifikasyon, antisosyal-psikopatik” vb. gibi terimlerin politik alanda kullanılmasının hiçbir anlamı yok.

Bu şuna benziyor benim için: Freud ikinci dünya savaşını görmeden öldü gitti. Bugün bir almanyalı kişi Freud’u kullanarak antisemitizmden sıyrılmış gibi görünüp ülke liderlerini paranoid, antisosyal-psikopat diye tanımlayarak işin kolaycılığına kaçmaktadır.

Siz almanyadaki “paranoid atmosferin” bir propaganda olduğunu bilmiyor musunuz?

Dün “paranoid atmosferi” ülke çapında oluşturup propagandasını yapan kişi öldü diye bugün şu toplulukta, şu şirkette, şu cemiyette “paranoid atmosfer” var diyen lider kişi değişmiş mi oluyor Freud’a alıntı yaptı diye?

Kendi çalışmaları veriye de dayansa, update olmayan, öz-eleştiri içermeyen kişilerin kişilik psikolojisi terimlerini kullanarak ilgili liderlerin kişilikleri ve toplumları saran paranoid atmosferle ilgili yaptıkları spekülasyonların benim için hiçbir anlamı yoktur.

Bu masalları Erich Fromm sevenlere anlatabilirsiniz.

Spinoza’nın etliye sütlüye karışmayan kısımlarını, sevgi sözcüklerini alıntılayanlara da anlatabilirsiniz.

Bizim K. efendi de bir zamanlar ruh sağlığından endişeliyiz diyordu. Politik söyleminizi Bernie Sanders’tan ödünç aldığınız belli oluyor, insanların ruh sağlığından endişeli ola ola bir hal olduğunuz yarışta umarım birinci olursunuz.

S. efendinin politik söyleminin de benim üzerimde etkisi yok, o günler geçti.

Bir zamanlar hocanın sorduğu soruya cevap vermek yerine hocanın hangi politik görüşe yatkın olduğunu bilip ona göre cevap veren öğrencilerin kurnazlığını eleştirmesini etkili bulmuştum yine de.

Engin

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: