ACT with LOVE

Russ Harris

Bu kitapta LOVE (AŞK)’ın baş harfleri ile aşkın aslında ne olduğuna dair bir kelime oyunu yapılıyor:

Letting go: (serbest bırakma; bazı şeylerin çözümsüz olabileceği, geçmişin geçmişte kaldığı gibi içerlemeleri)

Opening up: (kendini deneyime açma; partnerinizle yaşadığınız olumsuz deneyimlerden kaçınmama buna kendinizi açma ve partnerinize de kendinizi açma ile ilgili)

Valueing: (“değerleme”, Kabul Kararlılık Terapisindeki Değerler Rehberliğinde Yaşamaya atıf)

Engaging: (Partnerinizle etkileşimde olma)

Bazı alıntılar:

“John Gottman’ın yüzlerce çiftle yaptığı araştırmaya göre, bir ilişkiyi sağlıklı kılan ne kadar sık kavga edildiği değil kavga edilirken takınılan tutumdur (Gottman ve Silver 1999). Kavga kötü niyetli ve pislikçe -sert eleştiri yağmuru ve ok gibi delip geçen hakaretlerin uçuştuğu, aşağılama ve içerlemeden oluşan kalın bir sis bulutu- ise o zaman iki partner de ciddi bir şekilde yara alır. Ancak kavga arkadaşça ise -biraz sıcaklık, açık fikirlilik, nezaketle ve aşağılama, yargılama ve içerleme az- o halde yaralar orta seviyededir ve çabucak iyileşir.”

***

“Şimdi, eğer tamamen deli gömleğini giymeye, tüm arzularınızı bastırmaya, hayatınızı beklemeye almaya, partnerinizin her kaprisini çekmeye ve hiç protesto etmemeye veya isteklerinizi söylememeye hazırsanız, o zaman hiç kavga etmeden geçinebilirsiniz. Ancak bunun size ve hayatınıza bedeli ne olacaktır? Sağlıklı bir ilişkiye sahip olabilmek için, sizin ve partnerinizin, karşıdakinin değerlerini, amaçlarını, arzularını ve ihtiyaçlarını onore etmeniz gerekir. Ve bu da doğal olarak, ara sıra kavgaya yol açacaktır.”

***

Birinin “Gerçek sen”i görmesine izin vermeye genel olarak yakınlık (intimacy) denir. “Intimacy” kelimesi Latince intimatio’dan türer: “bilinir hale getirmek” anlamına gelir. Yakınlık iki insan arasındaki derin ve yakın bağdır. En az üç şeklinden bahsedebiliriz:

Fiziksel yakınlık: Partnerinizin vücudunuzu bilmesine izin vermek

Duygusal yakınlık: Partnerinizin duygularınızı bilmesine izin vermek

Psikolojik yakınlık: Partnerinizin zihninizdeki şeyleri bilmesine izin vermek: değerler, amaçlar, görüşler, inançlar, arzular, beklentiler ve fanteziler.

Çeviri: Engin Özçiçek