Duyusal Odaklanma

Rachel Keller

Duyusal odaklanma, kişiye nasıl tamamen bedenin içinde olunacağını öğreten bir dizi yakın dokunma egzersizidir. Egzersizler tek veya partnerle yapılabilir ve 10 dakikadan 1 saate kadar sürebilir. Tek başınayken 10 dakika partnerle iken 20 dakika ile başlanması önerilir. Her seansta sadece bir fazı yapın ve seanslar arasında deneyiminizi değerlendirmek için bir gün aralık bırakın. Her faza en az 2 hafta ayırmaya çalışın. Bu egzersizler haftada üç gün yapılabilir, kişinin ihtiyaç ve kapasitesine bağlı olarak. Duyusal odaklanma bildiğimiz cinsel yakınlaşmadan ayrı olarak yapılmalıdır.

Talepsiz Dokunma

Duyusal dokunma talepsiz dokunmayı kullanır: yani zihninizde “hiçbir özel sonuç veya beklenti olmadan” dokunmak. Bu cinsel önsevişmeden farklıdır. Karşı tarafı tahrik etmeye hatta ona zevk vermeye çalışmıyorsunuz. Kendiniz için dokunuyorsunuz, partnerinizin veya kendinizin bedeni hakkında merak ve keşif duygusu ile. Dokunmanın şu yanlarına dikkat edin: sıcaklık (sıcak/soğuk), basınç (sert/yumuşak) ve doku (pürüssüz/sert).

Hazırlıklar

Duyusal odaklanma seanslarının zihinsel ve fiziksel hazırlıklar amacı ile önceden ne zaman yapılacağı belirlenmelidir. Yakın temas için sizi moda sokacak şeyleri düşünün. Rahatsız edici uyaranları minimize etmek ve duyuları artırmak önemlidir. Rahatsız edici uyaranları kaldırmak yatak odasının kapısını kilitlemeyi, önceden rahatlamak için zaman ayırmayı ve ev işlerinin tamamlandığından emin olmayı içerebilir. Duyuları artırmak için, sözsüz duygusal müzik, kokulu mumlar, saten kumaş veya losyon kullanabilirsiniz.

Fazlar:

  • Faz 1: Partnerinizin (veya kendinizin) vücuduna sırayla dokunun, öpün veya okşayın. Cinsel organlar ve göğüsler dışında. Partnerli duyusal odaklanma için: birinci partner 10 dakika boyunca dokunur sonra ikinci partner 10 dakika dokunur. Faz 4’e kadar orgazma veya cinsel ilişkiye gidecek dokunuşlardan kaçının.
  • Faz 2: Faz 1’in aynısı, cinsel organlar ve göğüslere de dokunulabilir.
  • Faz 3: (sadece partnerler): Karşılıklı dokunma, öpüşme ve okşamayı karşılıklı yapın. Faz 1’deki dokunma ile başlayın sonra Faz 2’ye geçin. Orgazm ve cinsel ilişkiye giden dokunuşlardan kaçının.
  • Faz 4: Faz 1’den 3’e kadar yaptıktan sonra, sanki sevişecekmiş gibi bir pozisyona geçin, tekseniz masturbasyon pozisyonuna. Hareket edin ve bedenlerinizi birbirine sürtün. Faz 4’ün ilk kısmını tamamlamadan orgazma veya cinsel ilişkiye gidecek dokunmadan kaçının.

SONUÇ

Duyusal odaklanma insanların cinsel tatminsizlikleriyle ilgili engelleri aşmaları ve cinsel deneyimlerini derinleştirmek için seks terapistlerince 50’dan fazla yıldır kullanılıyor. Duyusal odaklanma veya “dokunma için mindfulness”, insanlara cinsel deneyimler esnasında kişilerin zihinlerinden çıkıp bedenlerine girmelerini öğretir. Derece derece artan yakınlık egzersizleri ve talepsiz dokunma ile.

Masters of Sex: Pilot, Review - Den of Geek
Masters of Sex adlı dizi Masters and Johnson’un Hikayesinin anlatıyor.

Sensate Focus: Getting Out of Your Head and Into Your Body During Sex adlı makaleden alıntılanmıştır.

Çeviri: Engin Özçiçek