Anlamlı Seçim Yapma Modeli

Andre R. Marseille and Erick Messias

Positive Psychotherapy as an Existentialism

Anlamlı seçim yapma modeli varoluşçuların ve pozitif psikoterapistlerin bireylerin özgürlük ve sorumluluklarının ağırlığını fark etmelerine ve hayatlarında anlam bulmalarına yardımcı olmak  kullanabileceği bir yöntem.

Anlamlı seçim yapma modeli PPT ve varoluşçu kavramların nasıl birlikte çalışabileceklerini gösteriyor. Denge modeli gibi, anlamlı seçim yapma modeli de açık ve basit.

Denge modelinin amacı kişinin hayatında içe bakış sayesinde dengeli bir hayata ulaşmasını daha iyi karar vermesini sağlamaktır. Hayat enerjisi kavramını bir kez daha düşünün.

Diyelim ki bir kişi işi hakkında önemli bir karar verecek. Anlamlı seçim yapma modeli kişinin hayatı hakkında önemli bir karar vermeden (eylemden) önce hayat enerjisini dörde ayırması gerektiğini söylüyor: sevme(25%), bilme(25%), içebakış(25%), cesaret(25%).

Aşağıda kişinin anlamlı seçim yapma modelini nasıl kullanabileceği hakkında basit bir örnek var. Jane Doe yeni bir iş teklifi aldı ama işi kabul edebilmesi için taşınması gerekiyor.

(25%): Sevme kapasitesi: İş hakkında ne hissediyor? Kariyer işi mi yoksa sadece daha iyi bir kariyer hedefi için geçici bir iş mi? İş alanı ile mi ilgili? Hangi birincil kapasiteler iş hakkında düşündüğü zaman etkin hale geliyor?

(25%) Bilme kapasitesi: İş hakkında bilebileceği her şeyi biliyor mu? Gideceği şehri biliyor mu? Farklı bir iklim var mı? Şehir mi kırsal mı? İş yerindeki kültürel çeşitlilik nasıl? Maaş ihtiyacını karşılayacak mı? Hangi ikincil kapasiteler iş hakkkında düşündüğünde etkin hale geliyor?

(25%): İçe bakış kapasitesi: Daha önce benzer işte çalıştı mı? O işlerde ne hissetti? Kariyerinde ilerlemeden önce işte ne kadar çalışması gerekiyor? İş uzun vadeli planlarına uygun mu? Daha önce o tür bir çevrede yaşadı mı? Yaşadıysa nasıl hisler hatırlıyor? Ailesi ve arkadaşlarının işe yarar bilgileri var mı?

(25%): Cesaret/Eylem kapasitesi: Her şey düşünüldüğünde, gerçekten işi kabul edebilir mi? Angela bu konuda ne düşünüyor? İşi alıp taşınmanın artısı eksisi nedir? İşi reddetmenin artısı eksisi nedir?

Çeviri: Engin Özçiçek

Kaynak: https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-030-33264-8_31